home Dashboard CZ Dashboard EN

Hokejový klub v Martině zkrachoval, hráči hledají angažmá a chtějí nevyplacené výplaty

Hokejový klub v Martině zkrachoval, hráči hledají angažmá a chtějí nevyplacené výplaty

 25.8.2017

Tradiční slovenský klub MHC Martin nesplnil podmínky pro účast v dalším ročníku slovenské extraligy a nedostal licenci, klub ze slovenské oblasti Turca, se ocitl v exekučním řízení, stejně jako město. V loňské sezóně přitom MHC Martin startoval ve Slovenské Tipsport extralize a jeho B – tým v 1. Slovenské Budiš lize. Ve slovenské extralize nahradí Martin Detva, úřadující šampión 1. Slovenské Budiš ligy. Do 1. ligy zamíří nově vzniklý klub z Bratislavy, vítěz 2. ligy z Ružomberoku a také B – tým Nových Zámků, který přijal nabídku Slovenského hokejového svazu (SZLH) startovat v druhé nejvyšší slovenské soutěži. Bývalé vedení MHC Martin navíc čelí vyšetřování policie, stejně jako vedení města Martin. A co bude s hráči Martina? Kam přestoupí. To je velká a doposud nevyřešená otázka.

Zachránit martinský hokej mohli potenciální noví akcionáři, ti se ale nedohodli na spolupráci s městem. MHC tak kvůli finanční situaci nemohl splnit podmínky pro účast v příští extraligové sezoně a po dvanácti letech opouští nejvyšší soutěž.

Seniorský hokej v Martině na čas zcela zanikne. Jisté není ani pokračování dorosteneckých či juniorských týmů, ale vypadá to, že za pomoci SZLH budou mládežnické celky startovat pod názvem MHC. „Klub byl dlouhodobě v takové finanční kondici, že jen přežíval ze sezony na sezonu. Tak, jak je to ve sportovních klubech na Slovensku běžné," řekl pro Jobinsport.com Michal Taliga, odstupující ředitel martinského hokeje.

Podobný osud potkal v roce 2016 Skalici, která opustila Tipsport ligu SR dokonce v průběhu sezony a nyní hraje druhou nejvyšší soutěž, extraliga se tehdy dohrávala s lichým počtem týmů. Později odprodal extraligovou licenci i klub ŠHK 37 Piešťany, který tak umožnil hrát extraligu klubu z Liptovského Mikuláše.

Mezi největší úspěchy MHC Martin patří dvě bronzové medaile z extraligových play-off 1994 a 2010. Klub ze severozápadu Slovenska navíc v sezoně 2008/2009 získal Kontinentální pohár.

V minulém ročníku v Martině působili českým fanouškům dobře známí hráči Tomáš Brňák, Lukáš Kozák, Peter König, Ján Tabaček, Richard Mráz, Jaroslav Markovič, Branislav Rapáč, Peter Galamboš, který se již stal novou posilou Motoru České Budějovice ve WSM lize nebo dva čeští útočníci Vítězslav Bílek, který se již vrátil do WSM ligy v ČR, konkrétně do Litoměřic a Radek Dlouhý, který již odešel do slovenského extraligového klubu z Trenčína.

Ne všichni hráči, ale našli rychlé angažmá a podle informací, které Jobinsport.com poskytl bývalý hráč MHC Martin Branislav Rapáč, dluží klub hráčům 130 000 euro. I proto se bývalí hráči MHC Martin obrátili na Slovenskou asociaci hráčů ledního hokeje (SIHPA), za kterou jedná bývalý vynikající slovenský hráč Richard Lintner. Branislav Rapáč navíc Jobinsport.com řekl: „Věřili jsme, že můžeme být úspěšní, proto jsme dlouhou dobu hráli extraligu i bez výplaty a nejvyšší soutěž dohráli, přestože výplaty jsme neviděli od ledna do března. Navíc se v Martině sešla výborná parta s vynikajícím trenérem a dokázali jsme porážet finančně zajištěné kluby“

Zajímavostí jistě je, že celek MHC Martin v době, kdy hráči a realizační tým nedostávali výplaty, vyřadil v play-off favorizovaný tým HC Košice.

 

„Po Piešťanech a Skalici je Martin třetí klub, který za poměrně krátký čas zkrachoval. Jestliže se má slovenský hokejový klubový hokej rozvíjet, je potřeba se rozvíjet i na poli marketingu a sociálních sítí. Měli bychom se inspirovat v zahraničí, kluby skládají před začátkem soutěžní sezóny zálohu pro případ nouze. A když se stane v Martině, ale třeba i jinde, podobný případ, dostanou hráči i realizační tým svoje peníze,“ uvedl pro Jobinsport.com generální manažer Slovenského hokejového svazu Miroslav Šatan, bývalý vynikající hráč v zámořské NHL a také manažer týmu Evropy při posledním ročníku Světového poháru.

                                                                                                                      Václav Prokůpek

 


<< zpět