home Dashboard CZ Dashboard EN

Hvězdy, které měly zářit více!

Jan Šimák

Hvězdy, které měly zářit více!

31.10.2017

Svého času možná největší talent v České Republice! To byl Jan Šimák, který prošel mládežnickou reprezentací, německou Bundesligou,či pražskou Spartou - se kterou získal dva tituly, aby nakonec zakončil svou kariéru ve druhé lize. Přečtěte si příběh tohoto obrovského talentu českého fotbalu! 

Jan Šimák. Tohle jméno zná asi každý fotbalový fanoušek, který se již nějakou dobu zajímá o dění v českém fotbale. Jan Šimák byl svého času považován za vůbec největší talent v České Republice. Talent však nedokázal na plno rozvinout vinou špatné životosprávy, hýření peněz a alkoholu. I přesto však získal se Spartou dva mistrovské tituly a několik sezon hrál německou Bundesligu, o čemž může většina českých hráčů jen nadále snít. Zlom jeho slibně se rozvíjející kariéry nastal, když se nedokázal prosadit v Leverkusenu. Vinou své umíněnosti měl neshody s trenérem a ten ho poslal zpět na hostování do Hannoveru. Absolvoval celou přípravu, odehrál prvních šest kol a pak se sbalil, odjel zpátky do Čech a do Německa se nevrátil. Leverkusen mu vypověděl smlouvu a Šimák tehdy končil svojí kariéru s tím, že ho fotbal přestal bavit. Dal si na rok pauzu a po roce nicnedělání využít nabídku z české nejvyšší soutěže, kde si ho vyhlédla pražská Sparta. S tou získal dva tituly mistra ligy. Během tohoto působení ve Spartě absolvoval Šimák ústavní protialkoholickou léčbu, což sám okomentoval slovy: „Začal jsem pít, měl jsem hodně problémů. Došel jsem za trenérem, s nímž jsme se dohodli, že pokud se můj alkoholový exces ještě jednou stane, tak půjdu do léčebny. Situace se opakovala, nastoupil jsem ústavní léčbu a po třech měsících jsem se vrátil do Sparty.“ Démon alkoholu provázel Šimákovu kariéru už od jejího počátku. V Blšanech musel dokonce ve svých osmnácti letech občas přebývat u trenéra Beránka, jelikož už začínal trochu více zlobit. Angažmá ve Spartě skončilo po nedobrovolném odchodu kvůli neshodám s trenérem Michalem Bílkem, který ho pro nespolehlivost vyřadil z A týmu.

Šimák se vrátil do Německa, kde působil v druholigové Jeně, Stuttgartu, Mohuči a znovu v Jeně. V roce 2012 se rozhodl pro návrat do Česka, kde působil v barvách druholigového rodného Táborska, v němž hrál až do léta 2014. Po ročníku ve třetiligových střížkovských Bohemians se Šimák vydal do druholigových Českých Budějovic a tam jeho kariéra profesionálního fotbalisty vyhasla úplně.

Sám fotbalista Šimák nejvíce lituje toho, že si tehdy do Německa nevzal maminku namísto pochybných kamarádů. Hodně mu také ublížilo to, že brzy začal bydlet sám. K tomu dodává: „Od nějakých sedmnácti, osmnácti let jsem se o sebe staral sám. Najednou jsem měl po příchodu do Blšan příjem peněz, na které jsem nebyl zvyklý. Později se částky v Německu začaly zvedat a byly to takové sumy, ze kterých si obyčejný člověk sedne na zadek. Místo, abych měl s sebou mamku, která by mě zdržela zkrátka, tak jsem měl s sebou dva, tři kamarády a také to tak dopadlo... Přestal jsem se věnovat fotbalu. Byla to v jednu dobu spíše velká party, než profesionální přístup k práci.“

Janu Šimákovi nikdo neupře, že něco ve fotbalovém světě dokázal. Všichni kdo ho ale znali ví, že tenhle fotbalista měl se svým talentem dokázat daleko víc.

                                                                                                                                    Jiří Kukal 

Video

fCHMhm0cPCw

 

Diskuze

Přidat nový příspěvek do diskuze:
Vaše jméno:
Text:
   
 


Nebyl prozatím vložen žádný příspěvek do diskuze.
  

<< zpět