home Dashboard CZ Dashboard EN

Hvězdy, které měly zářit více!

Martin Fenin

Hvězdy, které měly zářit více!

7.11.2017

Kdysi velký talent českého fotbalu teď brázdí druholigové trávníky. Byl hvězdou Mistrovství světa do 20 let, vyhrál ocenění Talent roku“ v anketě ČR Fotbalista roku a odehrál čtyři sezony v německé Bundeslize. Je mu třicet a místo Juventusu hraje za Varnsdorf. Příběh Martina Fenina.

Teplický odchovanec a kdysi talentovaný útočník, který si debut v naší nejvyšší soutěži připsal v pouhých sedmnácti letech. Patří mezi tak zvanou “Ztracenou generaci“, která vybojovala v roce 2007 na Mistrovství světa hráčů do 20 let senzační stříbrné medaile. Právě tento šampionát byl zatím vrchol kariéry Martina Fenina. Na šampinátu patřil do základní sestavy a ve finále zařídil úvodní branku proti pozdějšímu vítězi Argentině. Na tomto světovém šampionátu vstřelil Fenin góly celkem tři a není tak divu, že kolem něj začalo kroužit obrovské množství klubových skautů a agentů.

Zaujal jména anglických celků jako Arsenal FC a Liverpool FC nebo italský Juventus Turín. Nakonec ho ulovil německý Eintracht Frankfurt a Fenin se v novém působišti uvedl pohádkově. Hned ve svém prvním bundesligovém utkání vstřelil hattrick, kterým sestřelil Herthu Berlin. Poté přišla i pozvánka do reprezentačního áčka. Jenže pak se dobře rozjetá kolečka jeho kariéry zadrhla. Přišly zdravotní problémy, vypadl ze základní sestavy a koncem srpna 2011 přestoupil do druholigové Energie Cottbus. Všechno se zlomilo v půlce října 2011, když vypadnul z okna svého apartmánu v Cottbusu a utrpěl vážné zranění hlavy. Hovořilo se o depresích, ale i o alkoholu a drogách, dokonce i o pokusu o sebevraždu. Co se tehdy vlastně stalo? Úplnou pravdu veřejnosti fotbalista nikdy nesdělil, ale zároveň vyvrací, že za jeho problémy stál alkoholismus, drogy či myšlenky na sebevraždu. Nicméně po úrazu hlavy v Chotěbuzi se vnímání jeho osoby změnilo a pak už se to s ním vezlo...

Sám k tomu říká: „Byla to blbá shoda okolností. Kdybych měl jednou napsat knihu, tak by to byl bestseller,“ podotýká Fenin, který ale zároveň připouští, že není normální, když 24letý kluk vypadne z okna. Po vyléčení zranění se vrátil do Čech k psychologické léčbě. Sám hráč přiznal několikaměsíční deprese.

Poté se krátce objevil ve Slavii. Začal ihned hrát, ale brzy utrpěl těžké zranění kotníku.Na podzim 2013 byl vyřazen z kádru a v únoru 2014 s ním Slavia ukončila smlouvu. V dubnu odešel do rodných Teplic jako amatér. Brzy dostal profesionální smlouvu, ale v klubu ho nepřijali zrovna nejlíp a v srpnu 2014 odešel do francouzského Istres. Ani tam však nevydržel dlouho a oklikou přes angažmá v Saské Kamenici se dostal zase zpátky do Čech.

Martin Fenin oslavil v dubnu třicáté narozeniny. Věkově má tedy do fotbalového důchodu ještě docela daleko. V létě si Fenin plácnul s druholigovým Varnsdorfem a pod koučem Zdeno Frťalou se pokouší o další restart kariéry. V pořadí snad stý. Slovenský trenér okomentoval Feninův příchod slovy: „Pro naše kluky je čest sedět v kabině s frajerem, který něco ve fotbalovém světě dokázal, něco znamenal a ještě není natolik starý, aby se za ním zavřely dveře. Alespoň tak to vidím já.“ Svojí nálepku problémového hráče si nosí Fenin sebou. V zimě absolvoval přípravu s brněnskou Zbrojovkou, ale kvůli natrženému svalu v rameni z ní sám odstoupil. Ikdyž bylo úplně jasně řečeno, že to je kvůli ramenu, zase z toho vyplynuly různé spekulace. „Byl to jeden z důvodů, proč jsem byl na vážkách, jestli ještě pokračovat s fotbalem,“ řiká Fenin. „Ale bylo by mi to líto. Je mi pořád jen 30 a to je na konec strašně brzy,“ dodává k tomu. V dosavadním průběhu Fortuna národní ligy zasáhl do pěti zápasů a ve 4. kole vstřelil dokonce branku. Byl to jeho první gól v soutěžním zápase po necelých třech letech. Fenin je ale opravdový smolař. Poté, co v severočeském klubu nastoupil do třech zápasů Národní ligy, si v přátelském utkání zlomil ruku. Operace dopadla dobře a Fenin tak znova čeká na návrat na hřiště. Ostatně jako velkou část své dosavadní kariéry. Jeho příběh ale ještě můžete dále sledovat.


                                                                                                                     Jiří Kukal

Video

watch?v=24VPSys8R4o

 

Diskuze

Přidat nový příspěvek do diskuze:
Vaše jméno:
Text:
   
 


Nebyl prozatím vložen žádný příspěvek do diskuze.
  

<< zpět