home Dashboard CZ Dashboard EN

Co je dobré vědět o slinivce břišní

Anatomie

Co je dobré vědět o slinivce břišní

29.9.2017

Pankreas neboli slinivka břišní je drobný orgán s velkou rolí při udržování zdraví a správného fungování našeho organizmu. Víte, jaká je její funkce a proč se česky jmenuje „slinivka“?

Slinivka je nepárový orgán, uložený při zadní stěně břišní dutiny, zhruba v úrovni druhého bederního obratle, který váží něco kolem 70 gramů a měří asi 25 centimetrů. Skládá se ze tří částí, hlavy (caput), těla (corpus) a ocasu (cauda). Svou stavbou je slinivka břišní velice podobná slinným žlázám, odtud také pochází její český název. Je to žláza s vnější i vnitřní sekrecí, která produkuje pro náš život a zdraví velice důležité enzymy, které pomáhají s trávením potravy a hormony pro regulaci hladiny cukru v krvi.

Funkce slinivky

Slinivka má se žlučníkem společný vývod ústící do začátku tenkého střeva (konkrétně do části zvané dvanáctník), kam se dostává částečně natrávená potrava ze žaludku. Zde se ukazuje první důležitá funkce této žlázy, a sice schopnost trávit potravu (štěpit tuky, cukry a mj. také bílkoviny) a přeměňovat jí na živiny. To je umožněno díky slabě zásadité slinivkové šťávě, která obsahuje obrovské množství trávicích enzymů, mezi ty hlavní patří trypsin, lipáza a amyláza.

Kromě toho je slinivka také žlázou s vnitřní sekrecí, a to především díky sekreci hormonů důležitých pro ovlivňování hladiny cukru v krvi. Uvnitř této žlázy se totiž nacházejí tzv. Langerhansovy ostrůvky (shluky buněk), které se skládají z alfabuněk, které produkují inzulín a betabuněk, které produkují glukagon. To jsou dva hormony, které mají protichůdný účinek na cukr v krvi a společně tak pracují na udržování jeho ideální hladiny.

Díky těmto funkcím je slinivka jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla a její onemocnění jsou často závažná či přímo život ohrožující. Nevhodný způsob života spojený se špatnou životosprávnou, kouřením, alkoholem a příliš tučnou a nadměrně kalorickou stravou má na naše tělo neblahý dopad, a kromě jiného ústí často právě také v onemocnění slinivky břišní. 

Mgr. Lucie Džurdženiková


<< zpět