home Dashboard CZ Dashboard EN

Důležitost antioxidantů pro sportovce

Prevence

Důležitost antioxidantů pro sportovce

26.9.2017

Pro zdraví každého sportovce je nezbytné dodávat tělu dostatečné množství antioxidantů. Víte, k čemu jsou dobré a kde je najdeme?

Jak již napovídá samotné slovo antioxidant, tyto látky naše tělo potřebuje proto, aby omezilo procesy oxidace, respektive aby tlumily aktivitu volných radikálů. Volné radikály jsou v malém množství prospěšné, ničí totiž tělu škodlivé bakterie a jsou součástí vzniku buněk, zároveň to jsou ale nestálé reaktivní sloučeniny, které ve větším množství napadají naši DNA a vznikají tak různé poruchy či nemoci. Abychom zabránili těmto negativním dopadům volných radikálů, potřebujeme svému tělu dodat dostatek antioxidantů. Ty kromě podpory imunitního systému také zpomalují proces stárnutí, pomáhají tak udržovat naše tělo v co nejlepší formě a fungují preventivně proti srdečním nemocem, zánětům atp.

Některé antioxidanty si naše tělo umí vyrobit samo, jedná se především o (ko)enzymy a sloučeniny obsahující síru. Druhou skupinou antioxidantů jsou pak ty látky, které naše tělo přijímá ze stravy (vitamíny A, E, C, fotochemikálie, karoteny a některé další). Minerály jako selen, železo či zinek samy o sobě nefungují jako antioxidanty, mohou se ale stát složkou antioxidačních enzymů vytvářených tělem a pomoct tak v boji proti oxidačním procesům v organizmu. Různé antioxidanty mají různou funkci a chrání nás proti různým typům volných radikálů, zároveň platí, že se jejich účinek násobí a navzájem se regenerují. Jejich celkový efekt je tedy mnohem větší než součet účinků jednotlivých látek odděleně.

Kde je tedy najdeme?

Výbornými zdroji antioxidantů je zelenina, ovoce a bylinky, ovšem je potřeba jich konzumovat dostatečné množství ať už klasicky anebo formou čerstvě vyrobených džusů. Velká část antioxidantů se také ničí při zpracovávání potravin, některé se dokonce odstraňují záměrně (například kvůli hořké chuti). Důležitým zdrojem jsou pak také tzv. zelené potraviny, kakaové boby, víno či zelený čaj. 


Mgr. Lucie Džurdženiková


<< zpět