home Dashboard CZ Dashboard EN

Jak vybírat doplňky stravy

Výživa

Jak vybírat doplňky stravy

5.10.2017

Pokud chceme žít zdravě a dosahovat skvělých sportovních výsledků, po čase přijdeme na to, že všechny živiny zkrátka nedokážeme doplnit pouze jídlem a je tak nutné do jídelníčku zařadit také doplňky stravy. Na trhu je dnes nepřeberné množství doplňků a je relativně obtížné, se v nich zorientovat. Máme pro vás tedy pár obecných rad, podle kterých si suplementy vybírat. 

Příčin nedostatku důležitých živin v těle je v dnešní době celá řada, od konzumace alkoholu, kouření, stresu, sedavého způsobu života až po nevhodné stravovací návyky a různé redukční diety. Živiny je proto nutné doplňovat pomocí různých suplementů.

Existuje neuvěřitelné množství forem doplňků stravy, které si můžeme na našem trhu běžně pořídit. Mezi nejčastěji používané patří kapsle neboli tobolky, tablety a rozpustné tablety, pro děti pak doplňky v tekuté formě.

Tobolka (kapsle) je dutá léková forma většinou ze želatiny, která plní funkci obalu k plnění. Aplikují se orálně nebo rektálně.

Hlavní důvody, které přispívají k oblíbenosti tablet a tobolek je především jejich relativně dlouhá životnost (delší, než je tomu u jiných forem), snadné užívání a v neposlední řadě také jejich skladování. Tyto vlastnosti jsou většinou zajištěny různými aditivy. Ty mají za úkol doplnit objem tobolky, prodloužit její trvanlivost, zabránit její oxidaci a také jí pomoct ke snadnějšímu rozkladu v našem trávicím traktu.

Často se používá také tzv. softgel. Jedná se o tobolky s želatinovým obalem, které jsou naplněné lipofilní směsí účinných látek, většinou tedy nějakým olejem s obsahem vitamínů (rozpustných v tucích), lecitinem anebo aminokyselinami. Takovéto tobolky mají méně aditiv než tablety, rychleji se v našem těle rozpustí, mají ale také menší trvanlivost. Zajímavou skupinou jsou také tinktury, čili koncentrované roztoky funkčních látek.

Čeho si tedy všímat?

Při nákupu doplňků stravy bychom se měli zaměřit na informace uvedené na etiketách a v příbalovém letáku. Výživové suplementy jsou obrovským trhem, kde zuří tvrdý konkurenční boj. Ačkoli je to regulováno zdravotními tvrzeními, můžete často vidět marketingové nápisy jako: stoprocentně vstřebatelný, klinicky testováno, nejlepší kvalita, stoprocentně přírodní, vědecky standardizovaný apod. To je ale nepodstatné. Důležitý je obsah účinné látky v jedné tabletě/tobolce. DDD (doporučená denní dávka) vitamínu E je například 12 miligramů. Pokud tedy musíte denně sníst třeba 4 tablety, abyste tělu doplnili potřebné množství vitamínu, pravděpodobně se nejedná o příliš kvalitní doplněk stravy.

Dalším důležitým ukazatelem kvality je zdroj doplňku. Nemyslím ani tak firmu nebo zemi, jako spíše jestli se jedná o přírodní anebo syntetickou látku. U zmíněného vitamínu E například platí, že přírodní forma je o 30-40 % lépe biologicky vstřebatelná než vitamín synteticky vyrobený. Některé dnešní výzkumy navíc dokazují, že se přírodní vitamín E udrží v organismu výrazně déle.

Přidané látky. Je dobré si zjistit, zda je skutečně potřeba aby byly v daném přípravku všechny látky anebo naopak zda třeba nějaká nechybí. Hořčík je například vhodné užívat společně s vápníkem v poměru 1:2,5, jinak dochází ke snížení jejich účinku. A kvalitní doplněk stravy by se tak měl obsahovat oba v ideálním poměru.

 

Mgr. Lucie Džurdženiková

Fotogalerie

Kapsle

Kapsle


Tinktury

Tinktury


 


<< zpět