home Dashboard CZ Dashboard EN

Proč nestačí jíst jenom potraviny?

strava

Proč nestačí jíst jenom potraviny?

15.11.2017

Dříve stačilo pro plnohodnotnou výživu jíst klasicky jenom potraviny, bez jakýchkoli výživových doplňků. Platí to ale stále? Skutečně nám pořád potraviny dokážou zajistit plnou výživovou hodnotu, kterou naše organizmy potřebují? 

Ačkoli naše legislativa tvrdí, že potraviny zajistí člověku naprosto vše potřebné, je na individuálním zvážení každého z nás, zda budeme brát v potaz i následující jevy a nějak je ve své stravě zohlední anebo ne. 

 

Insekticidy, pesticidy a chemická hnojiva. Ať chceme nebo ne, tyto chemické látky se používají a zůstávají po nich nejen v půdě rezidua, které ničí přirozené půdní mikroorganizmy, jež by za normálních okolností pomáhaly se vznikem důležitých vitamínů a minerálů v rostlinách a jejich plodech. Potřebujeme tak stále více a více hnojiv pro dosažení stejné úrody, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu. Více hnojiv, více reziduí, menší úroda a opět je potřeba více hnojiv…

Pesticidy, které se buď dávají přímo do půdy anebo se do ní větrem či jinak dostanou, se mohou díky dešti dostat i do vodních toků a způsobit tak zhoršení zdraví ryb, případně i jejich úhyn.

 

Vyčerpání půdy především nadměrnou produkcí a nedostatečnou rekultivací je v Evropě poměrně běžný fenomén. Potraviny, které jsou pěstovány v takové půdě, jsou i přes obrovské snahy hnojení nutričně chudé a neobsahují dostatek tělu prospěšných látek. Výzkumy nezvratně prokázaly a prokazují, že kvalita potravin je přímo závislá na kvalitě půdy. Hnojiva dokážou zvýšit produkci, nikoli však výživovou hodnotu.

 

(Ne)zralost – obrovské množství plodů je v dnešní době sbíráno ještě před tím než plně dozraje. Úplná zralost je přitom podmínkou využití celého potenciálu a dosažení plné výživové hodnoty dané potraviny. Stupeň zralosti je přitom závislý mimo jiné také na slunečních paprscích, kterým je ovoce nebo zelenina vystavena, což asi v převozních bednách zrovna není… Nějak tedy dozraje, nikoli ale kvalitně a plně.

 

 

Radioaktivita a ozařování pro zajištění lepší trvanlivosti potravin se týká obilovin, ovoce, zeleniny, masa, drůbeže, mléčných výrobků, ryb, koření a ořechů. Bylo zjištěno, že u tímto způsobem ošetřovaných potravin dochází k dvaceti až osmdesátiprocentním ztrátám vitaminů A, B, C, E a K a mnoha dalších našemu zdraví prospěšných fytochemických sloučenin.

 Promyslete tedy, jestli pro zdraví není potřeba přidat také nějaký ten doplněk


                                                                                                               Mgr.Lucie Džurdženiková 

Fotogalerie

 

 

Diskuze

Přidat nový příspěvek do diskuze:
Vaše jméno:
Text:
   
 


Nebyl prozatím vložen žádný příspěvek do diskuze.
  

<< zpět