home Dashboard CZ Dashboard EN

Živá strava

Výživa

Živá strava

3.10.2017

Aby jakýkoli výživový plán fungoval dlouhodobě, je potřeby myslet také na princip živé stravy neboli obsah aktivních enzymů. Víte, co to znamená a jaká jídla tedy v jídelníčku neopomenout? 

Aby byla strava považována za tzv. živou, musí obsahovat aktivní enzymy. To znamená, že nesměla projít žádnou tepelnou úpravou nad 42 °C (ani nesměla být vystavena mikrovlnnému záření, které má podobný efekt). Jakákoli tepelná úprava totiž mění molekulární strukturu jídla i její působení na náš organizmus, zabíjí enzymatickou aktivitu a ničí některé důležité látky. Enzymy jsou látky důležité pro většinu procesů v našem těle, spouštějí trávicí mechanismy a pomáhají také se vstřebáváním důležitých minerálů a vitaminů do těla. Vzhledem k tomu, že má naše tělo jenom omezenou schopnost vyrobit si enzymy samo, je nutné mu pomáhat právě živou stravou. Pokud budeme stále konzumovat pouze vařenou či jinak tepelně upravenou stravu, dojde u nás ke zhoršení funkce našeho metabolizmu, vyčerpání organizmu, oslabené imunitě a celkové únavě.

Striktní vitariáni čili zastánci živé (raw) stravy považují za vhodnou potravu pouze čerstvé, kvašené a popřípadě při nízkých teplotách sušené potraviny. Ovšem pro obyčejného člověka stačí, aby alespoň polovinu každé porce jídla tvořila živá strava.

Potraviny, které jsou považovány za živé jsou tyto: Kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky, fermentované sójové výrobky, sušené ořechy a semínka, klíčené potraviny (semínka, fazole, obilí), čerstvě lisované šťávy a samozřejmě také syrové ovoce a zelenina.

V raw stravě tedy rozhodně nenajdeme tepelně upravená jídla, ale ani žádné živočišné produkty jako mléko, maso nebo sýry a jen občas obiloviny, a když už, tak pouze bezlepkové. Vitariáni vychází z premisy, že tyto látky nejsou pro naše tělo prospěšné, pouze jej zatěžují a zpomalují trávicí procesy. Všechny důležité živiny, které tyto potraviny obsahují můžeme do těla dostat lepší cestou. 


Příklad tzv. živého smoothie na snídani : raw mléko (kokosové, kešu, mandlové nebo třeba konopné), hrst datlí, mandlí nebo lískových ořechů a například slunečnicová semínka, dva banány, kakao anebo skořici pro dochucení.
Ovoce i ořechy si můžete měnit dle vlastní chuti a preferencí, fantazii se meze nekladou.

 

 

Mgr. Lucie Džurdženiková


<< zpět